Концерн „Укрросметал” (рік народження 1994-й) об’єднує 16 підприємств в Україні, Росії, Білорусі, Казахстані, Польщі та В’єтнамі.
Головна спеціалізація „Укрросметалу” — компресорне і енергетичне машинобудування, а взагалі діяльність цієї великої структури має багато напрямків.
Техніка концерну, знаходить широке застосування у вугільній, гірничій, нафтовій і газовій промисловості, хімії та нафтохімії, електроенергетиці, на залізничному транспорті, в будівельній, сільськогосподарській, житлово-комунальній та інших сферах господарства.
Базові підприємства „Укрросметалу” – ВАТ „НВАТ ВНДІкомпресормаш”, яке на урядовому рівні визначено головною організацією України з компресоробудування, ВАТ „Полтавський турбомеханічний завод” і ВАТ „Глухівський завод „Електропанель” – забезпечують компанії лідируючі позиції в цій галузі не тільки в Україні і СНД, а й на європейському та світовому ринках.
Які ж складові успіхів Укрросметалу”?
Коротко — розумна технічна, маркетингова та соціальна політика.
А тепер – про цих трьох „китів” докладніше.
Стрижень технічної політики „Укрросметалу” — випуск сучасного енергозберігаючого обладнання з високими показниками економічності та надійності. Це обладнання відповідає нинішнім екологічним вимогам.
Техніка концерну постійно модернізується, розширюються її модельні ряди, освоюється випуск нових виробів, серед яких такі найсучасніші, як азотно-мембранні станції. Низкою перспективних розробок займаються нині у Сумах конструкторські відділи ВАТ „ВНДІкомпресормаш”.
Це компресорна установка для стиснення коксового газу на замовлення Ясиновського коксохімічного заводу, агрегат для утилізації попутного газу для нафтогазового управління “Бориславнафтогаз”, контейнерна установка для утилізації шахтного метану для “Краснодонвугілля”. У Глухові розпочато виробництво гальмівних блоків резисторів для тролейбусів ЛАЗ, блоків резисторів для рухомого складу рейкового транспорту.
В концерні гнучко вирішують, як здолати шлях від ідеї, від ноу-хау – до реальної сучасної втіленої в метал конструкції. Тут, з одного боку, активно йдуть на кооперацію з ведучими світовими виробниками деталей, вузлів і агрегатів, а з іншого – активно інвестують у технічне переозброєння виробництва.
За рахунок придбання нового високопродуктивного обладнання – верстатів з ЧПУ, високошвидкісних обробних центрів, сучасного різального, мірильного інструменту машинобудівники прагнуть створити гнучке виробництво, здатне оперативно реагувати на потреби ринку і забезпечувати високий рівень якості продукції.
Один з останніх прикладів роботи в цьому напрямку – монтаж у Полтаві вже третьої англійської формувальної лінії „OMEGA” разом з плавильним комплексом EGES).
Нова техніка дозволяє в 3-4 рази збільшити обсяги виробництва литва, знижує його собівартість і поліпшує умови роботи персоналу, чому взагалі в концерні приділяють велику увагу. Сюди ж, на ВАТ „ПТМЗ”, до кінця року мають надійти чотири найсучасніших верстати, що допоможе полтавчанам швидше виконувати замовлення енергетиків України та багатьох зарубіжних країн, адже тут виготовляють вузли і запасні деталі для більш ніж 2000 типів парових турбін ТЕЦ і ТЕС.
Понад 80% продукції концерну, надходить на зовнішній ринок. „Укрросметал” посідає друге місце серед 14-ти ведучих світових компаній – поставників компресорного обладнання до Російської Федерації.
Концерн приваблює споживачів якістю продукції, тим, що вся вона відповідає вимогам міжнародного стандарту ISO-9001-2000, що „Укрросметал” — єдина у світі компанія, яка дає 4-річну гарантію на компресорне обладнання, але цього нині замало для опанування ринків.
Створення СП за кордоном, відкриття представництв, розвинена оперативна система сервісу, не використання політики надвисоких цін на запчастини, активна інформаційна робота – ось лише деякі складові ринкової стратегії „Укрросметалу”. Тому, що він є добре знаним за межами України, сприяє і партнерство з підприємствами та компаніями більш, ніж трьох десятків країн світу, в тому числі — Німеччини, Італії, США, Австрії, Індії, Японії, Кореї, Китаю, Туреччини.
Така комплексна робота має наслідком і розширення географії поставок (цього року вона збільшилася за рахунок Туркменістану, Киргизстану та Монголії), і ріст замовлень.
Щойно прийнято рішення зробити принципово новий крок на ринку: почати паралельно з продажем обладнання надання його в оренду!
На першому етапі – у Києві. Ті, кому треба, можуть отримати пересувні компресорні установки саме на умовах коротко- чи довгострокового прокату.
Однією з особливостей роботи концерну з потенційними споживачами продукції в Україні є просування не тільки саме „заліза”, готових виробів, а й сучасних технологій, коли йдеться про принципово нову техніку. Таку, як розроблені і створені кілька років тому вже згадувані пересувні азотно-мембранні станції, що базуються на хай-тек молекулярного рівня.
Ці станції вже допомогли загасити не одну пожежу на шахтах, зберегти і людські життя, і великі матеріальні цінності. Але вони ще можуть стати надійними захисниками від вогню „висоток”, інших споруд.
Вони спроможні, створюючи інертне газове середовище, забезпечити майже безвідходне зберігання зерна, зернопродуктів та іншої сільгосппродукції.
І от у концерні вже нинішньої осені почне працювати лабораторія для сертифікації азотно-мембранної протипожежної техніки і розробки разом з фахівцями УкрНДІ пожежної безпеки технологій її використання та відповідних стандартів.
За дорученням Мінпромполітики за участю вчених Інституту захисту рослин Української академії аграрних наук було створено технологію зберігання зерна в регульованому інертному (азотному) середовищі та проведено відповідні випробування.
Успіх технічної політики концерну обумовлений соціальною політикою концерну.
Вона базується на прийнятих передовими промисловими групами світу принципах корпоративної соціальної відповідальності.
Олександр МАКАРСЬКИЙ
(Скорочений і поновлений варіант статті, надрукованої 22 вересня 2007 р. в газеті „Урядовий кур’єр”).