В околицях м. Зборова Тернопільської області ЗАТ «Авіас-плюс» розпочало будівництво автозаправки на території історичної пам’ятки — на місці відомої кожному ще із шкільних підручників Зборівської битви 1649 року, а якщо точніше, на території польського військового табору.
Зборівська битва військ Богдана Хмельницького із польською армією завершила перший етап національно-визвольної революції українського народу середини
ХVIІ століття. І ось історичне місце опинилось під загрозою руйнування.
На сполох забили пам’ятко-охоронні інституції області. Зокрема 25 травня у різні інстанції, в тому числі і у тернопільське представництво «АВІАС-ПЛЮС» обласною інспекцією охорони пам’яток історії та культури були направлені приписи про те, що необхідно припинити роботи.
Проте наступного дня 26 травня 2005 р. на вказаній ділянці було вирито котлован. Яким, як виявили тернопільські археологи порушено культурний шар, залишки давніх таборових укріплень.
Потрібно зауважити, що протистояння довкола будівництва цієї заправки має тривалу історію.
Як відзначають в Тернопільській інспекції охорони пам’яток ще влітку 2004 р. сесія обласної ради відмовила «АВІАС-ПЛЮС» у виділенні цієї земельної ділянки. Представники фірми свого часу звертались до інспекції за погодженям земельних робіт, і зрозуміло, що дозволу не отримали.
Оскільки археологами було встановлено, що земельна ділянка, яка планувалась під забудову має історичне значення. Зокрема, в 2002, 2004 роках на полі Зборівської битви проводили спільні наукові дослідження Тернопільська обласна інспекція охорони пам’яток історії та культури та Морехедський університет (США).
Ще раніше дана територія розпорядженням Голови Тернопільської облдержадміністрації (N 209 від 26.05.1997р.) взята на облік, як історична пам’ятка місцевого значення.
Але підприємливі бізнесмени із Дніпропетровська знайшли обхідні шляхи. І якимось чином отримали «висновок» із обласного управління містобудування та архітектури.
За твердженням згаданого управління на цій земельній ділянці «об’єктів культурної спадщини не має, земельна ділянка розташована за межами території пам’яток, їх зон охорони…» Тернопільські архітектори таким чином не лише навели неправдиві дані, але й перевищили свої повноваження, оскільки до компетенції органів архітектури та містобудування належить охорона лише пам’яток архітектури.
А фірма, прикриваючись цим «висновком», розпочала будівельні роботи.
Варто пригадати, що це не перший скандал пов’язаний із будівництвом заправок ЗАТ «Авіас-плюс» на Тернопільщині. Зокрема в жовтні 2004 року тернопільська обласна газета «Вільне життя» писала про протести жителів та екологів Чорткова (райцентр в Тернопільській області) проти будівництва автозаправки ЗАТ «Авіас-плюс» в житловій зоні міста.
Чим завершиться протистояння пам’ятко-охоронців та ЗАТ «Авіас-плюс» на Тернопільщині наразі невідомо. Тернопільські археологи сподіваються на мудрість нової влади, яка скаже своє вагоме слово у справі збереження історичної спадщини нації.
Все-таки глава держави та інші політики люблять згадувати про давні цивілізації та величні кургани на наших просторах, як і про козацьку славу.
Але питання охорони культурної спадщини є сьогодні ширшим і надзвичайно болючим питанням. І головна причина цьому — вигода.
В пошуках швидкого збагачення, на такі «дрібниці», як пам’ятки історичного минулого, часу не вистачає, ні у деяких підприємців, ні у деяких чиновників. Всі вони воліють знаходити обхідні шляхи, аніж дотримуватись норм памяткоохоронного законодавства.
Крім того, незважаючи на прийняття ще у 2000 році відповідного закону, не сформована державна система охорони культурної спадщини. Що дозволяє підприємливим особам знаходити шпарини у законі, як у названих вище тернопільських подіях.